FOTOVoltaika - solární elektrická energie
Fotovoltaika je metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu (stejnosměrný proud) s využitím fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových fotodiodách. Jednotlivé diody se nazývají fotovoltaické články a obvykle jsou spojovány do větších celků – fotovoltaických panelů.
Jak pracuje FVE
Solární elektrárny využívají fotoelektrického jevu. To znamená, že fotony světla působí na různé materiály a tím vzniká elektrický proud. Fotovoltaické panely jsou vyrobeny z křemíku, který slouží jako vodič. Když na panel dopadne sluneční světlo, vytváří stejnosměrný proud.
K tomu, aby se ze stejnosměrného proudu stal střídavý, který pak využíváme v našich zásuvkách, je potřeba, aby měla solární elektrárna střídač. Ten se také stará o to, aby elektřina proudila z elektrárny tam, kde ji potřebujete.
Pro každou solární elektrárnu je důležitý sklon fotovoltaických panelů. V našich podmínkách je to 35 až 52 stupňů. Díky tomu zajistíte ideální dopad slunečního světla na panely, tedy co nejvíc kolmo. Elektrárna vytváří elektřinu i když je zataženo, jen o něco méně.
Životnost FVE
Fotovoltaický panel vydrží 35 let i déle, střídač přibližně 12 let a baterie 15 let (jedná se o odhad životnosti, ne o délku záruky výrobce nebo dodavatele na jednotlivé komponenty). Co se stane po těchto lhůtách? Fotovoltaický panel i baterie budou nadále fungovat, jen panely budou mít nižší výkon a baterie nižší kapacitu, než když byly nové. Střídač touto dobou začne vykazovat vady nebo přestane fungovat a bude nutné ho vyměnit.
Životnost konkrétní fotovoltaické elektrárny (za jak dlouho a o kolik poklesne výkon panelů nebo kapacita baterie, kdy bude potřeba údržba…) záleží na mnoha faktorech – kvalitě a technologii jednotlivých komponentů, správnosti instalace, nastavení systému, povětrnostních podmínkách, způsobu používání a dalších. Tyto proměnné mohou životnost jednotlivých součástí prodloužit, stejně jako zkrátit.
Monitoring FVE
Řada dnes nabízených elektráren nabízí možnost sledování a často i ovládání elektrárny přes internet. Zároveň v aplikaci vidíte energetické toky v domě – kolik vyrábí fotovoltaika, kolik elektřiny se spotřebuje v domě, jestli se elektřina ukládá do baterie, nebo zda čerpáte elektřinu ze sítě a kolik. Tento nástroj je velmi užitečný při snižování spotřeby energie v domácnosti.
Některé servisní a instalační firmy monitoring také využívají pro sledování stavu elektrárny a jsou tak schopny samy zjistit závadu nebo jí dokonce předejít. Vyplatí se pomocí vhodných nástrojů chod vaší elektrárny sledovat i z důvodů bezpečnosti a včasného odhalení poruchy.
CO od FVE nečekat
Topení v zimě – fotovoltaika vyrábí elektřinu tehdy, když svítí slunce. Nejvíc elektřiny proto vyrobí od dubna do září, kdy jsou nejdelší dny. Potřeba tepla je naopak nejvyšší v období říjen – březen, kdy jsou krátké dny a obvykle i horší počasí, takže slunce svítí celkově méně. I když domácí fotovoltaika zvládne při hezkém počasí i v zimě vyrobit několik kilowatthodin, rozhodně to není tolik, aby sama vytopila dům na dlouhé zimní noci, neřkuli během týdenní inverze a nízké oblačnosti.
Nulový účet za elektřinu – většina domácích elektráren nekryje celoroční spotřebu elektřiny v domě. Běžná fotovoltaika během krátkých a zamračených zimních dní nezvládne vyrobit tolik elektřiny, aby pokryla dlouhé noci. V zimním období tak budete pořád potřebovat elektřinu buď ze sítě, nebo z elektrocentrály – a obojí stojí peníze. Váš účet ale bude podstatně nižší, než bez vlastní elektrárny.
Zisk z prodeje ekologické elektřiny – výkupní ceny za elektřinu z domácí fotovoltaiky jsou v současnosti minimální. Pokud se situace nezlepší, nevyplatí se stavět domácí fotovoltaiku za účelem prodeje elektřiny do sítě, jako tomu bylo v letech 2005-2012. Díky nařízení EU se ale i v ČR bude možné zapojit během několika let do energetické komunity a svou elektřinu výhodněji prodat.
Průběh realizace FVE (běžný postup)
1) První kontaktujeme vás
Co nejdříve od vaší poptávky se s vámi spojí skvěle proškolený poradce a projde s vámi podrobnosti, vaše očekávání a datum, kdy můžeme zdarma podrobně zaměřit váš dům.
2) Osobní schůzka
Co nejdříve od vaší poptávky se s vámi spojí skvěle proškolený poradce a projde s vámi podrobnosti, vaše očekávání a datum, kdy můžeme zdarma podrobně zaměřit váš dům.
Vyšleme k vám technického experta, aby váš dům precizně zaměřil, dopočítal nezbytné parametry a návratnost řešení, zjistil možná rizika při realizaci a doptal se na vaše přání a nejasnosti. Díky tomu získáte skutečně perfektní návrh řešení na míru.
3) Cenová nabídka
Dostáváte podrobnou nabídku se skutečně finální cenou, jasnou kalkulací úspor pro vaši domácnost, precizním odhadem návratnosti a podrobným popisem záruk. Srozumitelnou, férovou a bez poznámek malým písmem pod čarou.
4) Podpis smlouvy
Máte dostatek času a klidu pro prostudování smlouvy i případné dotazy. Netlačíme na vás. Konečné rozhodnutí máte v rukou vždy vy.
5) Příprava realizace
Jakmile uhradíte zálohu, která je v případě rychlého jednání snížená až na 50 %, začneme vyřizovat smlouvu o připojení. Dostanete také jasné a podrobné informace k potřebné stavební připravenosti.
6) Smlouva o připojení
Obdrželi jsme Smlouvu o připojení s provozovatelem distribuční soustavy. Tedy máte jistotu, že fotovoltaická elektrárna může být nainstalována na váš dům.
7) Projektová dokumentace
Vytvoříme podrobnou projektovou dokumentaci, kterou si s vámi odsouhlasíme.
8) DOTACE - akceptace
Podáváme akceptaci dotace. Díky tomu máte jistotu, že jsou peníze z SFŽP rezervovány pro váš projekt.
9) Příprava montáže
Vy realizujete stavební připravenost, my jsme k dispozici vám poradit. Rychlost tohoto kroku závisí na složitosti stavební přípravy a dostupnosti materiálu pro vaši elektrárnu. Postupně společně plánujeme termín závozu materiálu a samotnou montáž.
10) Instalace
Typicky instalace proběhne do 3 dnů. Předem s vámi domlouváme a plánujeme všechny práce. Snažíme se, aby zásahy do běhu domácnosti a časová náročnost pro vás byly minimální.
11) Elektrorevize a předání díla
Navštíví vás revizní technik, který prověří správné zapojení a běh zařízení. Samozřejmostí je předání a hlavně vysvětlení zařízení, jeho chodu, údržby, aplikací a používání.
12) Doplatek faktury
Teprve když je vše předáno, technická instalace za Woltair perfektně dokončena a vy spokojení, fakturujeme zbylou částku za naši práci a materiál.
13) Hodnocení spokojenosti
Poprosíme vás o vyplnění dotazníku, abychom zjistili spokojenost s prací našich lidí. Odměňujeme je totiž z velké části podle toho, jak jste spokojení.
14) Žádost o První paralelní připojení
Podáváme žádost o výměnu čtyřkvadrantního elektroměru provozovateli distribuční soustavy.
15) Připojení elektrárny do sítě
Můžete si konečně spustit a provozovat vaši novou elektrárnu!
16) Žádost o dotaci
Teprve nyní máme všechny dokumenty potřebné pro doložení žádosti o dotaci na SFŽP, kterou co nejdříve podáme.
17) Vyplacení dotace
SFŽP vám na účet vyplatí dotaci.
18) Záruční a pozáruční servis
Jsme tu pro vás, kdykoliv potřebujete záruční servis, expresní opravu nebo se jen chcete na cokoliv doptat.
Běžné záruky na FVE komponenty
Výkon panelů - 15 až 30 let, Baterie - 2 až 10 let, Střídač - 2 až 7 let, Baterie - 2 až 10 let, Mechanické části - 2 až 12 let, Ostatní - 2 roky
Jak správně dimenzovat výkon fotovoltaického systému?
Fotovoltaický systém by měl být dimenzován tak, aby se maximum energie zužitkovalo v místě výroby. Je velmi výhodné šetřit náklady na elektřinu a naopak velmi nevýhodné přebytky vyrobené energie dodávat do sítě. Fotovoltaická elektrárna by měla být dimenzována tak, aby dodávala co nejméně přebytků do sítě. V samostatném článku jsme popsali návrh a dmimenzování fotovoltaických elektrárny na rodinný dům.
Jakou výnosnost a návratnost má investice do FVE?
FVE o výkonu 1 kWp bude mít rozlohu panelů od 6,5 do 16 m2 podle zvolené technologie panelů. Za rok připadá na každý 1 kWp výkonu elektrárny výroba ve výši cca 980 kWh. Optimálně nadimenzovaná elektrárna pak bude mít návratnost investice v rozmezí 8 až 10 let. Plánované dotace z programu Nová zelená úsporám pak návratnost ještě dále zkrátí.